top of page

Oral Diagnoz ve Radyoloji

Oral diagnoz, ağız ve diş hastalıklarının teşhisi ve tedavi planlamasını içeren ana bilim dalıdır. Teşhis ve tedavi planlanmasının belirlenmesinde ise radyolojinin önemi çok büyüktür. Hastadan elde edilen panoramik veya periapikal radyografiler ilgili bölgedeki ihtiyacımız olan tüm bilgileri bize sağlamış olur. Hastanın detaylı bir anemnezi ile birlikte klinik muayene bu radyografilerle desteklenir.

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte üretilen yeni röntgen cihazları da artık daha az radyasyon yaymaktadırlar. Yapılan çalışmalar sonucu insan vücudunun bir diş röntgeninden aldığı radyasyon dozu, bir uçak yolculuğundan aldığı radyasyon dozundan çok çok altındadır.

 

Panoramik Radyografi: Hastanın alt ve üst tüm dişlerini, çene eklemlerini, çene kemiklerinin yapısını ve bu dokulara komşu olan sinüsleri ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerinin tamamını gösterebilen röntgen filmi.

 

Periapikal Radyografi: Çenede 2-3 dişlik küçük bir kısmı kapsayan röntgen filmi. Panaromik radyografiye kıyasla ilgili bölgede dişlerin ve kemiğin yapısını bize daha detaylı aktarır.

bottom of page